V rehabilitácii existuje veľa funkčných testov, často veľmi zložitých, sú však viazané na dobré zručnosti a medicínske poznatky fyzioterapeuta. Bohužiaľ sú zaťažené subjektívnou chybou. Preto sú snahy objektivizovať funkciu pohybového aparátu pomocou prístrojov, ktoré pracujú s rôznymi modalitami. Výsledkom je objektívne získaný rozsah pohybu, svalová sila, koordinácia tela a pod. Prístrojová objektivizácia funkcie pohybového aparátu v rehabilitácii je napriek moderným technológiam stále vo vývoji. Dosiahnuť čo najjednoduchšou metódou objektívnu hodnotu meranej funkcie pohybového aparátu je preto výzvou.
Body analyzér dokáže cez fotografický alebo video záznam v sekvenciách vyhodnotiť rôzne funkčné parametre pohybového aparátu - vzdialenosti, uhly a plochy a zhodnotiť tak aktuálny zdravotný stav alebo progres terapie.
Na našom rehabilitačnom pracovisku vo FNsP F.D. Roosevelta v B.Bystrici sme využili Body analyzér na objektivizáciu dát z plantogramu u pacientov po artroskopických operáciách s distorznými léziami kolena, kde po komplexnej rehabilitácii došlo k ekonomizácii záťaže plosky nohy, čo malo priamy vplyv na celkovú posturálnu funkciu DK a tela. V našej štúdii sme vďaka Body analyzéru objektivizovali výsledky rehabilitácie, preto jeho použitie hodnotím veľmi kladne.
Body analyzér má široké možnosti využitia, vyžaduje si však odborné vedomosti a zručnosti z oblasti pohybových stereotypov, funkcie svalov, kĺboch, chrbtice a pod. , čo ho predurčuje používať hlavne odborníkmi z oblasti rehabilitácie, neurológie, ortopédie, reumatológie, športovej medicíny a protetiky.
MUDr. Roman Bednár, PhD.